niedziela, 19 kwietnia 2009

Jakie prawa i obowiązki mają strony przed sądem pracy - Jak można się odwoływać

Postępowanie przed sądem pracy

Jakie prawa i obowiązki mają strony przed sądem pracy

Jak można się odwoływać

Jeśli pozwany nie stawi się w sądzie albo nie zajmie stanowiska co do żądania pozwu (choćby w piśmie procesowym, np. w odpowiedzi na pozew), wówczas sąd pracy wyda wyrok zaoczny. Od takiego wyroku pozwanemu będzie przysługiwał sprzeciw. Wnosi się go w ciągu tygodnia od doręczenia wyroku do sądu rozpoznającego sprawę. W sprzeciwie pozwany powinien przytoczyć zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz fakty i dowody na ich uzasadnienie. Sprzeciw złożony po terminie oraz sprzeciw, którego braków strona w wyznaczonym przez sędziego terminie nie uzupełniła, sąd odrzuca. Jeżeli natomiast sprzeciw został złożony prawidłowo, sąd wyznaczy rozprawę i postępowanie toczy się w dalszym ciągu.
Jeśli sąd wyda inny wyrok niż zaoczny, wówczas strona niezadowolona z rozstrzygnięcia może wnieść od niego apelację. Apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznaje sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego – jako sądu pierwszej instancji – sąd apelacyjny. Apelacja powinna zawierać następujące elementy
W sprawach o prawa majątkowe (np. o zapłatę) należy w apelacji wskazać wartość przedmiotu zaskarżenia. Do jej ustalania odpowiednie zastosowanie znajdują omówione wyżej zasady dotyczące wartości przedmiotu sporu.
Aby móc wnieść apelację, strona powinna w terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyroku złożyć do sądu (bezpośrednio w biurze podawczym sądu lub za pośrednictwem poczty – liczy się wówczas data nadania przesyłki w urzędzie pocztowym) pisemny wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Następnie w terminie dwóch tygodni liczonych od daty doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem strona powinna złożyć apelację w sądzie, który wydawał zaskarżony wyrok. Można również, nie żądając doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem od razu wnieść apelację (również do sądu, który wyrok wydawał) w terminie trzech tygodni od ogłoszenia wyroku. Apelacja powinna zostać złożona w tylu odpisach (egzemplarzach), ile podmiotów występuje jako strony postępowania oraz dodatkowo jeden egzemplarz z przeznaczeniem do akt sądowych. Jeśli do apelacji zostały dołączone jakiekolwiek załączniki (np. dodatkowe dokumenty), to do każdego składanego odpisu apelacji należy dołączyć komplet takich załączników.
Na postanowienie (zarządzenie przewodniczącego) można wnieść zażalenie, ale nie na każde. Zażalenie do sądu drugiej instancji przysługuje bowiem na postanowienia sądu pierwszej instancji kończące postępowanie w sprawie (np. na postanowienie o umorzeniu postępowania) oraz szczegółowo wymienione w przepisach procedury cywilnej (m.in. na postanowienie o zawieszeniu postępowania, o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych lub odmowie ustanowienia pełnomocnika z urzędu).
Zażalenia na postanowienia sądu rejonowego rozpoznaje sąd okręgowy, a zażalenia na postanowienia sądu okręgowego działającego jako sąd pierwszej instancji rozpoznaje sąd apelacyjny. Zażalenie składa się jednak zawsze za pośrednictwem sądu, który wydał kwestionowane postanowienie. Termin do wniesienia zażalenia jest tygodniowy i liczy się od doręczenia postanowienia, jeśli zostało o­no wydane na posiedzeniu niejawnym. W przypadku zaś wydania przez sąd postanowienia na rozprawie strona może w terminie siedmiu dni złożyć do sądu pisemny wniosek o doręczenie postanowienia wraz z uzasadnieniem, a następnie w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia z uzasadnieniem złożyć zażalenie do sądu, który wydał to postanowienie. Jeżeli strona nie składała wniosku o doręczenie uzasadnienia postanowienia zapadłego na rozprawie, wówczas termin siedmiodniowy do wniesienia zażalenia liczy się od ogłoszenia postanowienia.
Publikacja: Gazeta Prawna Nr 228 z dnia 23 listopada 2006 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz