niedziela, 19 kwietnia 2009

Jakie prawa i obowiązki mają strony przed sądem pracy -Dla kogo pełnomocnik z urzędu

Postępowanie przed sądem pracy

Jakie prawa i obowiązki mają strony przed sądem pracy

  1. Dla kogo pełnomocnik z urzędu

O ustanowienie pełnomocnika z urzędu (adwokata lub radcy prawnego) może wystąpić każda ze stron procesu (zarówno powód, jak i pozwany) – zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub w części. Strona powinna o to złożyć wniosek w sądzie, w którym sprawa się toczy. Ułatwieniem jest to, że strona, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może złożyć wniosek w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce swego zamieszkania, który niezwłocznie przesyła ten wniosek sądowi właściwemu.
Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu może złożyć także strona korzystająca z ustawowego zwolnienia od kosztów sądowych (np. pracownik dochodzący roszczeń ze stosunku pracy). Musi o­na dodatkowo w takim wniosku zawrzeć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swym stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania i wykazać, że nie może – bez uszczerbku utrzymania swego i rodziny – ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawego.
Jednak nawet jeśli strona wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów pełnomocnika z wyboru, to sąd nie zawsze przychyli się do wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Taki wniosek zostanie uwzględniony, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego sąd uzna za potrzebny. Jeśli bowiem sprawa nie jest skomplikowana, a z dotychczasowego zachowania strony w postępowaniu sądowym (na rozprawie i na podstawie składanych przez nią pism procesowych) wynika, że strona dobrze sobie radzi (prawidłowo formułuje żądania, składa wnioski dowodowe), to sąd może uznać, że ustanowienie dla takiej strony pełnomocnika z urzędu nie jest niezbędne.
Pozew na rzecz pracownika może także wnieść prokurator lub związek zawodowy. Podmioty te są także uprawnione do przystąpienia do toczącego się już postępowania w każdym jego stadium. Ponadto w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy inspektorzy pracy mogą wytaczać powództwa na rzecz osób uprawnionych, a także wstępować, za zgodą powoda, do postępowania w tych sprawach w każdym jego stadium. Celem tego przepisu jest zapewnienie skuteczniejszej ochrony osób, które w rzeczywistości – wbrew nazwie zawartej umowy – zatrudnione zostały na podstawie umowy o pracę

Publikacja: Gazeta Prawna Nr 228 z dnia 23 listopada 2006 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz