piątek, 17 kwietnia 2009

Kontrola obiektu budowlanego

Uprawnionym do kontroli utrzymania obiektu budowlanego jest właściwy miejscowo i instancyjnie organ nadzoru budowlanego. Zazwyczaj będzie to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, a tylko w sytuacjach wyraźnie przewidzianych w przepisach właściwy jest Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jednak inspektor nadzoru nie musi osobiście stawić się na budowie w celu przeprowadzenia kontroli.

W zmienionym od 20 czerwca 2007 r. art. 59e określono jednoznacznie, jakie osoby są uprawnione do dokonywania obowiązkowych kontroli. Muszą to być pracownicy powiatowego albo wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego według właściwości miejscowej i rzeczowej legitymujący się uprawnieniami budowlanymi (niezależnie od specjalności i zakresu tych uprawnień). Tak więc osoba przeprowadzająca kontrole, a tym samym posiadająca prawo wglądu do książki obiektu budowlanego powinna spełniać łącznie trzy warunki. Po pierwsze, działać z upoważnienia właściwego organu. Po drugie, być zatrudniona w powiatowym lub wojewódzkim organie nadzoru budowlanego. Po trzecie, posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane.

Warunek działania z upoważnienia jest spełniony, jeśli organ nadzoru budowlanego upoważni pracowników kierowanego przez niego, odpowiednio, wojewódzkiego lub powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego do załatwiania spraw w jego imieniu. Upoważnienie powinno być dokonane w formie pisemnej i określać w swym zakresie prawo do prowadzenia kontroli. Należy zaznaczyć, że w orzecznictwie zarysował się pogląd, zgodnie z którym upoważnienie posiada również pracownik jednostki organizacyjnej organu podejmujący działania służbowe w jego imieniu na podstawie regulaminu bądź faktycznego podziału czynności [wyrok SN - Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 11 października 1996 r., III RN 8/96,; uchwała składu pięciu sędziów NSA z dnia 25 października 1999 r., OPK 29/99, ONSA 2000, nr 1, poz. 14]. Jednocześnie zaznaczyły się jednak stanowiska bardziej rygorystyczne [wyrok NSA z dnia 7 października 1997 r., II SA/ Gd 1894/96, ONSA 1998, nr 3, poz. 88].

Trzeba zaznaczyć, że obecnie PrBudU poza kontrolami rocznymi wymienionymi w art. 62 ust. 1 pkt 1 oraz kontrolami wykonywanymi co pięć lat wymienionymi w art. 62 ust. 1 pkt 2, przewiduje również dodatkową kontrolę dużych obiektów i dużych dachów. Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 3 w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2.000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1.000 m2 należy przeprowadzać kontrolę co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.

Kontrolę taką przeprowadza się w zakresie sprawdzeniu stanu technicznego:

  • elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

Po takiej kontroli osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ o przeprowadzonej kontroli.

Źródło: Wydawnictwo C. H. Beck

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz