poniedziałek, 16 listopada 2009

Droga na szczyt

Dla śledzących mechanizmy awansu jednym z najbardziej fascynujących tematów pozostaje skok ze średniego poziomu zarządzania na sam szczyt. Dlaczego jedni przechodzą do "ostatniej klasy", a innym się to nie udaje? Co robić, aby zwiększyć swoje szanse? Co wypada, a czego nie wypada robić? Czy istnieje rodzaj wykształcenia, który predestynuje do bycia CEO, czyli szefem firmy?

Liczą się liczby

– Przy obsadzaniu najwyższych stanowisk liczy się skuteczność potwierdzona referencjami – mówi Piotr Kociołek, Senior Partner DBM Poland, wcześniej szef MultiBanku i prezes Centralwings.

– Obecnie, gdy o pracowników w ogóle jest trudno, to formalne wykształcenie odchodzi na dalszy plan. Oczywiście najlepiej, żeby profil wykształcenia odpowiadał branży, ale to kwestia drugo-, a często trzeciorzędna, zwłaszcza w dobie coraz częstszych przypadków zamiany zawodu w trakcie trwania kariery.

Osoba awansująca na poziom top menedżmentu ma już za sobą zawsze jakąś drogę profesjonalną i decydenci patrzą, jakie miała dotychczas osiągnięcia.

Dlatego, chcąc być branym pod uwagę przy okazji promocji na najwyższe szczeble, warto w swojej karierze dbać o podejmowanie się takich zadań, gdzie osiągnięcia można zmierzyć, angażować się w takie projekty, które pozostawią po sobie "twardy zapis".

W CV informacja "Jako dyrektor handlowy rozwinął sprzedaż o tyle a tyle w takim a takim okresie" niweluje brak kierunkowego wykształcenia lub nawet kontrowersyjne opinie, typu: "Nie jest łatwy w relacjach, ale za to skuteczny".

Zdaniem Piotra Kociołka menedżer sam ma duży wpływ na zbudowanie swoich szans w dotarciu na szczyty organizacyjnej hierarchii. Może starać się o pracę w bezpośrednim kontakcie z klientem, z rynkiem, gdzie cele są mierzalne, walczyć o przeniesienie z zaplecza.

Ale nawet w tzw. back office można się postarać, aby cele były "SMART" – trzeba tylko zadbać o wdrożenie mierników, przekonać decydentów, że np. w dziale obsługi klienta musi być coś takiego, jak monitorowanie wyników – choćby przez wskaźnik reklamacji.

– Jako dyrektor HR w bankowości detalicznej BRE Banku, a więc szef departamentu wsparcia, mierzyłem właśnie tego typu wskaźniki: stopień realizacji budżetu kosztów, szereg danych dotyczących tempa rekrutacji, fluktuacji, ilości czy intensywności szkoleń. Mogłem też wpisać takie konkrety, jak uruchomienie najważniejszych procesów HR-owych: kodeks wartości korporacyjnych, system ocen pracowniczych, coaching i per-to-per coaching, exit interview – wspomina Piotr Kociołek.

– Natomiast w kolejnej pracy (Centralwings), już jako prezes, mogłem mówić głównie o liczbach: osiągnięcie w 4 miesiące zdolności operacyjnej linii lotniczych, uzyskanie po półtora roku spontanicznej rozpoznawalności marki na poziomie 24% procent, przewiezienie w określonym czasie miliona pasażerów, jednostkowy koszt operacji, stopień wypełnienia samolotów, itp..

Według Bohdana Garsteckiego, oprócz osiągania rezultatów liczy się też rozwój podległych pracowników. – Im wyżej, tym bardziej ważny jest ten drugi czynnik: dobór, wykorzystanie i rozwój podległych ludzi. Bo to poprzez ludzi osiąga się cele związane z przychodem i rozchodem – wyjaśnia.

Wiedza na topie

Chociaż wykształcenie formalne nie ma tak wielkiego znaczenia, to wiedza branżowa jest punktem wyjścia. – Później dobrze jest skończyć jakiś drugi fakultet, MBA lub studia ogólne bądź doktorskie np. z socjologii lub psychologii, bo to poszerza horyzonty – uważa Bohdan Garstecki, obecnie doradca i coach, poprzednio top menedżer (General Manager w Xerox Polska i Marketing Director w Xerox Europe oraz COO w Softbank SA).

Bardziej jednak od studiów obaj moi rozmówcy doceniają specjalne kursy zagraniczne – Bohdan Garstecki wymienia kilkudniowe warsztaty dla CEO organizowane przez Harvard Business School lub INSEAD, Piotr Kociołek chwali inspirującą rolę konferencji ASTD (USA) czy CIPD (W. Brytania) oraz indywidualne study tour w innym banku w Anglii.

Obaj moi rozmówcy aktualnie nie pracują w korporacjach. – Na podstawowych stanowiskach często zatrudnia się ludzi ze względu na tzw. chemię, a zwalnia za wyniki (czyli ich brak). Top menedżerów bardzo często odwrotnie: zatrudnia się ze względu na wcześniejsze dokonania, a zwalnia ze względu na chemię – tłumaczy Piotr Kociołek. – Trzeba bardzo ostrożnie wybierać organizacje, patrząc na ich kulturę, na szefów oraz na własną potencjalną rolę.

Co by nie mówić o politycznym aspekcie awansowania do korporacyjnych zarządów, to rozwój menedżerski w korporacjach ma duże zalety. Jeśli realizuje się tam obiektywne oceny rozwojowe, oparte np. na Assessment Center i buduje się ścieżki karier oraz wytycza plany sukcesji, to szkolenia dobrze służą przygotowaniu osób mających potencjał do objęcia także tych najwyższych stanowisk.

Umiejętności

Paradoksalnie umiejętności menedżerskie są często balastem. Potrzebne są umiejętności przywódcze.

– To nie są ludzie od realizacji zadań, ale inspirowania, stawiania wyzwań – przypomina Bohdan Garstecki. – Na najwyższych szczeblach trzeba być w 90% liderem, a menedżerem tylko w 10%.

Bez zaangażowania trudno osiągnąć top level. A to znaczy, że trzeba umieć przedstawić swoją wizję funkcjonowania firmy, oddziału, wizję strategii albo realizacji strategii globalnej w skali lokalnej. Kiedy szuka się przyszłych szefów, patrzy się na stosunek kandydatów do wyzwań: Czy kiedy dostają ambitny plan, to go akceptują, realizują, a nawet przekraczają? Czy cieszą się ze zwykłego spełnienia standardu, czy raczej kwestionują status quo?

Dobry kandydat wyczuwa trendy na rynku i nie będzie uważał 2-3 procentowego wzrostu za sukces, bo to porażka, gdy najlepsi uznają za standard wzrost dwucyfrowy. Liczy się właściwy punkt odniesienia dla prowadzonego biznesu. Minimalizm nie jest dobrze widziany.

Z drugiej strony zaangażowanie nie może zakłócić tak podstawowej wartości, jak równowaga wewnętrzna.

– Warto stawiać sobie pytanie, czy aspekt zawodowy, cele osobiste, życie prywatne itd. tworzą zrównoważony układ – zwraca uwagę Bohdan Garstecki. – Jeśli nie, to życie zaczyna przypominać jazdę na kwadratowych kołach: ciągłe szarpanie. A tylko ludzie stabilni wewnętrznie są w stanie zmierzyć się z obciążeniem dużych wyzwań.

Jak się prezentować

Punktem wyjścia jest leadership, a przywódca jest taki, jak jest postrzegany. Na top menedżerów ciągle ktoś patrzy, nie można więc zapominać, że się jest obserwowanym. Dlatego trzeba już wcześniej sobie wpoić i utrwalić pożądane nawyki zachowań. Trzeba mieć "lustro" (np. Assessment Center).

– Na zajęciach coachingowych dochodzimy do zachowań niewerbalnych demonstrujących dojrzałość – mówi Bohdan Garstecki. – Uczymy się eliminować gesty demonstrujące niepewność, irytację. Uczymy się uśmiechu. Liczy się wyraz twarzy. Twarz ma wyrażać zainteresowanie. Niedozwolona jest agresja.

Obecnie wiele firm szkoleniowych ma w swojej ofercie zajęcia z savoir vivre’u. Jest też dużo podręczników – warto przy tym sięgać do wzorców ze świata dyplomacji.

Ale trzeba też stworzyć sobie szansę bycia dostrzeżonym. Można być świetnym materiałem na top menedżera, ale trzeba się jeszcze znaleźć we właściwym miejscu i być dostrzeżonym (zapamiętanym) przez właściwe osoby.

Networkingu, tak jak przywództwa, można się nauczyć. Tu również mamy skąd czerpać wiedzę. W Polsce w ostatnich latach pojawiły się już pierwsze godne polecenia publikacje na temat profesjonalnego networkingu, np. książka Grzegorza Turniaka "Profesjonalny networking czyli kontakty, które procentują".

Trwanie na szczycie

Z awansem na top level jest trochę jak z handlem – szybkość nie zawsze idzie w parze z trwałością.

– Dość trudno wyobrazić sobie kogoś, kto na propozycję awansu, toyoty AVENSIS, wyższego wynagrodzenia będzie w stanie powiedzieć "nie czuję się gotowy na ten awans" – mówi Paweł Sopkowski, partner zarządzający Coaching Center.

– Trudność bierze się z atrakcyjności oferty oraz faktu "że ktoś to przecież musi zrobić". Spotkałem kiedyś Dyrektora Regionalnego na Europę Centralną, który powiedział: "Nigdy nie decydowałem się na awans nie będąc w 120% kompetentny na swoim aktualnym stanowisku".

Dzięki takiemu postępowaniu jego kariera może nie była oszałamiająco błyskawiczna, ale trwała. Funkcje dyrektorskie w swojej firmie pełni już ponad 6 lat, ponieważ ma za sobą pasmo dobrze zrealizowanych zadań.


Autor: Paweł Berłowski

Jak otrzymałeś PIT-8C to złóż deklarację

Jeśli podmiot nie jest płatnikiem, jednak wypłaca określone kwoty i należności, wówczas powinien przekazać odpowiednie informacje płatnikom, dzięki której będą oni mogli dokonać rozliczenia. Podmiot powinien przekazać formularz PIT-8C zarówno podatnikowi, jak i właściwemu urzędowi skarbowemu, jednak nie później niż do końca lutego następnego roku podatkowego. W formularzu takim powinny znaleźć się informacje o przychodach z tzw. innych źródeł. Od tego, jakie informacje znajdą się w PIT-8C zależeć będzie który formularz należy wypełnić. Jeśli przedmiotem rozliczenia będą przychody z innych źródeł, wówczas podatnik wypełnia formularz PIT-36, jeśli natomiast przychody wynikają z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, zobowiązany jest do wypełnienia formularza PIT-38.
Informację PIT-8C muszą sporządzić wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne, a także te, które osobowości prawnej nie posiadają jeśli tylko wypłacały należności i kwoty pieniężne z innych źródeł. Wyjątek stanowią przychody zwolnione z opodatkowania. Istotne jest, że złożenie zeznania rocznego konieczne jest nawet w przypadku, gdy PIT-8C wykaże straty. Należy także pamiętać o możliwości zwolnienia ze świadczeń. Jeśli dochód emerytów nie przekroczył w roku podatkowym kwoty 2280zł wówczas nie jest on opodatkowany. Dotyczy to zapomóg z tytułu klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych, długotrwałej choroby lub śmierci. Najczęściej chodzi tu o jednorazowe bony towarowe stanowiące rodzaj zapomogi.

Podatnicy, którzy wykazali dochód ze zbycia papierów wartościowych powinni rozliczyć się za pomocą formularza PIT-38. W nim podatnik określa 19 procentowy podatek giełdowy od uzyskanego przychodu. Natomiast biura maklerskie, które zobowiązane są do przekazania informacji PIT-8C, w której muszą znaleźć się przychody z: realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, odpłatnego zbycia papierów wartościowych, odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, odpłatnego zbycia udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną, objęcia akcji w spółkach z osobowością prawną lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład pieniężny.

Przychody z innych źródeł, od których nie pobierano zaliczek na podatek podlegają rozliczeniu w oparciu o formularz PIT-36. Takimi świadczeniami z innych źródeł mogą być np. świadczenia z tytułu uprawnień do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego, usługi świadczone na rzecz członków rodzin pracowników danego zakładu pracy czy tez nagrody rzeczowe, jak np. wycieczka, które nie są związane ze sprzedażą premiową.
żródło: "Gazeta Prawna"
www.forumgospodarcze.com.pl

Obowiązek sporządzania informacji PIT-8C

Czy zakład pracy ma obowiązek sporządzić informację PIT-8C w przypadku świadczenia pracowniczego, które korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego? Nie, płatnik nie ma obowiązku sporządzania informacji PIT-8C w razie wypłaty należności lub realizacji świadczeń zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c updof, a także gdy dotyczy to dochodów, od których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej (art. 42a updof).
Płatnicy wypłacający należności lub świadczenia zaliczane do tzw. innych źródeł przychodów, od których nie mają obowiązku poboru zaliczki na podatek lub podatku zryczałtowanego, są obowiązani – po zakończeniu roku podatkowego (w terminie do końca lutego) – sporządzić informację według określonego wzoru i przekazać ją:
  • podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika (dotyczy podatników mających miejsce zamieszkania w Polsce),
  • podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (dotyczy podatników niemających miejsca zamieszkania w Polsce).

Przepis art. 42a updof nie precyzuje, do jakich świadczeń odnosi się obowiązek sporządzania informacji
PIT-8C, odwołując się w tym zakresie do art. 20 ust. 1 updof. W tym przepisie mowa jest o przychodach z tzw. innych źródeł (np. nagrody i inne nieodpłatne świadczenia, które nie należą do przychodów określonych w art. 12 – 14 i 17 updof, tj. do przychodów m.in. ze stosunku pracy).

Organy podatkowe wśród świadczeń, które należy wykazywać w PIT-8C, wymieniają m.in.:
  • kwoty pożyczki umorzonej byłemu pracownikowi (emerytowi lub renciście) przez były zakład pracy,
  • wartość usług świadczonych przez zakłady pracy na rzecz członków rodzin swoich pracowników.

W PIT-8C należy też wyszczególnić wartość świadczeń z tytułu uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i autobusowego, wynikających z innych przepisów niż ustawa 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r. nr 175, poz. 1440 ze zm.).

Uwaga!
Obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C przez płatnika powstanie także w sytuacji, gdy dane świadczenie można przyporządkować konkretnej osobie (np. koszt wycieczki zakładowej – konkretnemu pracownikowi).
www.forumgospodarcze.com.pl

Interpretacje izb i urzędów skarbowych

Interpretacje izb i urzędów skarbowych

Zwrot wcześniej odliczonego zagranicznego podatku - 2007.08.13

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna, I-415-25/03/07

W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku - w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu lub podatku, kwoty uprzednio odliczone. W przypadku otrzymania więc w roku 2007 zwrotu podatku federalnego zapłaconego w USA i odliczonego w zeznaniu podatkowym za rok 2006 – dopiero w zeznaniu podatkowym za rok 2007 należy doliczyć do podatku kwotę uprzednio odliczoną.

Do odliczenia tylko „imienny bilet okresowy” - 2007.07.26

Urząd Skarbowy w Zamościu, PO III/415-15/07

Aby móc uwzględnić w zeznaniu rocznym koszty dojazdu do zakładu pracy, podatnik powinien posiadać „imienne bilety okresowe”. Za taki dokument nie może być uznana faktura VAT.

Stypendium dla osoby niepełnosprawnej zwolnione z PIT - 2007.07.19

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu, PD-1/415-38/07

Jeżeli przyznane osobie niepełnosprawnej, zarejestrowanej jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, stypendium za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wynikać będzie z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, to przedmiotowe świadczenie korzysta ze zwolnienia od podatku PIT.

Nieprawdziwe informacje w PIT-11 - 2007.06.26

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, US-III/415-KK-I-OF-12/2007

Jeżeli podatnik otrzymał od pracodawcy informację PIT-11 zawierającej dane niezgodne ze stanem faktycznym, to w zeznaniu rocznym podatnik powinien wykazać dochody faktycznie otrzymane a nierzeczywiste dochody zawarte w otrzymanej informacji.


Gdy płatnik nie przekazał PIT-8C - 2007.05.31

Urząd Skarbowy w Żyrardowie, 1446.PDI/415-6/07/BK

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego istnieje, nawet jeżeli płatnik nie dopełnił obowiązku wystawienia i doręczenia informacji PIT-8C. Do ustalenia danych, które należy wykazać w zeznaniu, należy skorzystać z innych posiadanych dowodów. Jeżeli płatnik prześle PIT-8C z opóźnieniem i wystąpi rozbieżność pomiędzy tą informacją a złożonym zeznaniem, to podatnik powinien złożyć korektę tego zeznania.


Przychód z udzielenia zabezpieczenia finansowego w PIT-37 - 2007.04.06

Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim, US I/1-415/16d/2006

Przychody z tytułu udzielenia zabezpieczenia finansowego należy zaliczyć do przychodów z praw majątkowych, i po zakończeniu roku podatkowego dochód uzyskany z tych praw należy opodatkować przy zastosowaniu skali podatkowej w zeznaniu rocznym druku PIT-37 jako przychody z praw majątkowych.

Umorzone odsetki od kredytu - 2007.03.14

Łódzki Urząd Skarbowy, ŁUS-II-2-415/13/07/AG

Umorzone odsetki od kredytu konsumpcyjnego udzielonego osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej nie stanowią jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego kredytobiorcy, a jedynie zmniejszają lub likwidują zobowiązanie pieniężne wobec kredytodawcy. Wartość umorzonych odsetek nie stanowi więc przychodu z innych źródeł, który podlegałby opodatkowaniu.

Diety członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej - 2007.02.08

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie, US IB/415-8/07

Diety otrzymywane przez członków Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej z tytułu pełnienia powierzonej im funkcji nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem PIT i stanowią "Przychód z innego źródła". W ciągu roku podatkowego nie ma obowiązku rozliczać się z tego wynagrodzenia ani członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej, ani ta wspólnota. Wspólnota Mieszkaniowa nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy, jednakże po zakończeniu roku ma obowiązek sporządzić informację o dokonanych wypłatach wg ustalonego wzoru na druku PIT-8C. Członek zarządu powinien rozliczyć się z tego przychodu dopiero w zeznaniu podatkowym PIT-36 za rok, w którym wynagrodzenie mu wypłacono i opodatkować na ogólnych zasadach wg skali podatkowej.


Dochód ze sprzedaży akcji NFI - 2007.01.08

Urząd Skarbowy w Busku-Zdroju, PD-1/415-1/07

Dochód ze sprzedaży akcji NFI na giełdzie podlega opodatkowaniu 19% stawką podatku. Nie łączy się go z innymi dochodami uzyskanymi w roku podatkowym. Dochód ten wykazywany jest w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38.


Likwidacja i ponowne rozpoczęcie działalności - 2006.11.24

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, RO-XV/415/PDOF-452/518/PL/06

Jeżeli podatnik w jednym roku podatkowym zlikwidował działalność opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych a następnie w tym samym roku ponownie zarejestrował działalność opodatkowaną na tych zasadach, to powinien oba te okresy rozliczyć w jednej deklaracji PIT-28.


Zwrócona składka na ubezpieczenie zdrowotne - 2006.10.24

Urząd Skarbowy w Zamościu, PO I-415/15/06

Kwotę zwróconych podatnikowi w 2006 r. składek na ubezpieczenie zdrowotne, podatnicy winni doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za 2006 rok, które będą zobowiązani złożyć w terminie do 30 kwietnia 2007 r.

Złożenie deklaracji za zmarłego podatnika - 2006.08.11

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty, USB XIV/415/23/06

Obowiązek złożenia zeznania ciąży na podatniku i nie przechodzi on na spadkobierców. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości złożenia zeznania podatkowego za osobę zmarłą mimo, iż nie dokonała ona rocznego rozliczenia podatku. Jedyną dopuszczalną formą określającą wysokość podatku PIT jest decyzja wydana przez organ podatkowy. Przed wydaniem decyzji dane posiadane przez organ podatkowy mogą być uzupełnione przez spadkobiercę o dodatkowe informacje mające wpływ na wymiar zobowiązania podatkowego.

Koszty dojazdu do pracy – tylko imienny bilet okresowy - 2006.07.06

Izba Skarbowa w Katowicach, PBB2-4117/3-0050/2006

Jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Tym samym nie jest możliwe potwierdzenie tych wydatków innymi dokumentami, np. fakturą VAT.

Brak PIT-8C - 2006.05.19

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, RO-XV/415/PDOF-134/280/AM/06

W sytuacji, w której zagraniczny podmiot oferujący dostęp do rynku FOREX nie prześle informacji PIT-8C, to jej nieotrzymanie nie zwalnia podatnika od obowiązku złożenia zeznania rocznego. W takim przypadku podatnik powinien rozliczyć się na podstawie posiadanych dokumentów dotyczących osiągniętego w roku podatkowym przychodu i poniesionych kosztów uzyskania, np. zapisu historii rachunku walutowego, jeśli zawiera dane pozwalające na określenie wysokości przychodu i kosztów.

PIT-8C - 2005.07.21

Izba Skarbowa w Gdańsku, BI/005-0037/05

Bank wypłacający podatnikowi odsetki zobowiązany jest so sporządzenia informacji według ustalonego wzoru o wysokości przychodów - PIT-8C - i przekazania jej w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Wydruki komputerowe deklaracji - 2005.07.14

Urząd Skarbowy w Cieszynie, PDII/415-13/05

Składane w urzędzie skarbowym deklaracje mogą być sporządzane w formie wydruków komputerowych, jednakże powinny być tożsame z ustalonym wzorem.

Strata a obowiązek złożenia deklaracji PIT-5L - 2005.06.16

Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej, DPI/415/11/2005

Obowiązek składania miesięcznych deklaracji podatkowych powstaje do chwili wystąpienia kwoty zaliczki należnej do zapłaty, bez względu na wybraną formę opodatkowania. Począwszy od tego miesiąca, należy już systematycznie, składać kolejne deklaracje PIT-5L, nawet wtedy, gdy w następnym miesiącu, bądź tylko w którymkolwiek z następnych miesięcy, zaliczka na podatek dochodowy do zapłaty nie wystąpi.

www.forumgospodarcze.com.pl

Brak PIT-8C dotknie podatnika

Ustawa o PIT nie precyzuje kręgu podmiotów zobowiązanych do wystawienia PIT-8C. Szczególne problemy mogą pojawić się w zakresie dochodów kapitałowych. Niewystawienie informacji PIT-8C nie zwalnia podatnika ze złożenia zeznania rocznego.


ANALIZA

Informację PIT-8C o uzyskanych przychodach sporządzają podmioty, które wypłaciły podatnikowi w ciągu roku podatkowego określone świadczenia, ale na podstawie przepisów nie są zobowiązane do poboru podatku czy zaliczek od tych należności. Oznacza to, że informację PIT-8C sporządzają i przekazują podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu podmioty niebędące płatnikami podatku z określonych źródeł przychodów, w szczególności z kapitałów pieniężnych oraz tzw. przychodów z innych źródeł wymienionych w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zakres podmiotowy

Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o PIT, w odniesieniu do wypłaty świadczeń ze źródła przychodów kapitałowych (art. 30b ust. 2) podmiotami zobowiązanymi do sporządzenia imiennej informacji o wysokości dochodu (PIT-8C) są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Zdaniem Katarzyny Wojtowicz-Janickiej, eksperta z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej (ECDDP), przepis art. 39 ust. 3 ustawy o PIT nakazujący wykazywać w informacji PIT-8C dochody z art. 30b ust. 2 nie określa wprost adresata tego obowiązku informacyjnego.

- Problem ten ma doniosłe znaczenie prawne, gdyż niezłożenie organowi podatkowemu takiej informacji jest obwarowane sankcją karną skarbową - dodaje ekspert.

Zasada pośrednictwa

Mając na uwadze cel wprowadzenia obowiązku sporządzania PIT-8C określony w uzasadnieniu do ustawy o PIT, obowiązek wystawienia tej imiennej informacji ciąży na podmiotach, za pośrednictwem których podatnik dokonuje odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Właśnie z tego względu PIT-8C kojarzony jest przede wszystkim z drukiem wystawianym inwestorom przez podmioty zajmujące się działalnością maklerską. Kto jednak wystawia PIT-8C, gdy obrót papierami wartościowymi jest dokonywany z udziałem zagranicznego pośrednika i domu maklerskiego, który posiada pełnomocnictwo do rachunku klienta?

Zdaniem Szymona Czerwińskiego, starszego konsultanta w Accreo Taxand, nie powinno ulegać wątpliwości, że biuro, będąc jedynie pełnomocnikiem, nie może zostać zakwalifikowane jako podmiot pośredniczący między stronami transakcji - nie działa ono bowiem w swoim, lecz w imieniu klienta, a co za tym idzie, nie ma obowiązku przekazywania PIT-8C. Takie stanowisko przyjął WSA w Krakowie w orzeczeniu z 16 lutego 2007 r. (sygn. I SA/Kr 1543/06).

Podmioty zagraniczne

Z tego wyroku można wnioskować, że obowiązek wystawienia PIT-8C ciąży wyłącznie na pośredniku, nawet jeśli jest on podmiotem zagranicznym. W praktyce jednak próba wyegzekwowania wystawiania PIT-8C przez zagraniczny podmiot dla polskiego podatnika może okazać się niewykonalna.

W opinii Katarzyny Wojtowicz-Janickiej z ECDDP zakres podmiotowy art. 39 ust. 3 wyklucza przyjęcie, że taki obowiązek ciąży na zagranicznych podmiotach.

- Zdają się z tym też zgadzać organy podatkowe, które wskazują, że nieprzesłanie PIT-8C przez zagraniczną instytucję (a także każdą inną) nie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia zeznania rocznego PIT-38 - mówi ekspert.

Oznacza to, że podatnik powinien rozliczyć się na podstawie innych dokumentów dotyczących osiągniętego w roku podatkowym przychodu i poniesionych kosztów uzyskania przychodów. Potwierdził to m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku w postanowieniu z 19 maja 2006 r. (sygn. RO-XV/ 415/PDOF134/280/AM/06).

Brak pośrednika

Konsekwencją nieprecyzyjnych przepisów określających podmioty wystawiające PIT-8C są sytuacje, w których żadnemu z zaangażowanych podmiotów nie będzie można przypisać roli pośrednika. Na przykład kto wystawia PIT-8C w sytuacji sprzedaży akcji lub udziałów polskiej spółki należących do jej pracowników zagranicznemu podmiotowi? Czy polską spółkę można uznać za pośrednika transakcji? Czy organy mogą próbować nałożyć obowiązek na nabywcę akcji lub udziałów?

Zdaniem Grzegorza Gniadka, starszego konsultanta podatkowego w BDO Numerica, polska spółka nie będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C.

- W tym przypadku spółka nie występuje jako strona niniejszej transakcji, nie jest również pełnomocnikiem żadnej ze stron - wyjaśnia ekspert.

W zeznaniu rocznym PIT-38, do złożenia którego są zobowiązani podatnicy uzyskujący przychody z tytułu zbycia akcji lub udziałów, wyraźnie wskazane są przychody wynikające z tej informacji (część C, poz. 2).

W omawianym przypadku - zdaniem Grzegorza Gniadka - sam podatnik będzie zobowiązany do określenia przychodu z tytułu zbycia akcji, a następnie uwzględnienia tych danych w zeznaniu PIT-38 jako inne przychody. Tak więc tu informacja PIT 8C nie będzie w ogóle wystawiana.

Obowiązek podatnika

Wszelkie okoliczności, w których nie można wskazać podmiotu właściwego do wystawienia PIT-8C lub potencjalnym wystawcą tej informacji jest podmiot zagraniczny, nie wpływają na ocenę praw i obowiązków podatkowych polskiego podatnika, który jest zobowiązany do obliczenia dochodu i podatku na podstawie własnych wyliczeń.

Jak przypomina Katarzyna Wojtowicz-Janicka z ECDDP, niezłożenie zeznania PIT-38 w terminie do 30 kwietnia nie wyklucza odpowiedzialności karnej skarbowej podatnika. Z obowiązku tego nie zwalniają podatnika również przypadki, w których nie otrzymał PIT-8C lub otrzymał ten druk z opóźnieniem.

Zdaniem Szymona Czerwińskiego z Accreo Taxand brak jasnych kryteriów określających katalog podmiotów zobowiązanych do przesłania PIT-8C może negatywnie rzutować na sytuację podatników, którzy nie będą w stanie jednoznacznie określić wysokości osiągniętych dochodów, zwłaszcza gdy podmiotem zobowiązanym (lub uznawanym przez organy za taki) będzie osoba zagraniczna, która obowiązku przesłania informacji może najzwyczajniej nie przestrzegać.

Czy podatnicy mogą egzekwować od podmiotów wypłacających im należności wystawienie PIT-8C? Trudno wskazać podstawę prawną, na bazie której podatnicy mogliby wymóc uzyskanie informacji od podmiotów zobowiązanych. Możliwość taka z całą pewnością istnieje na płaszczyźnie cywilnoprawnej.