piątek, 16 października 2009

Transfer zasiłków dla bezrobotnych

Osoba bezrobotna, która uzyskała prawo do świadczeń z tytułu bezrobocia w państwie swojego ostatniego zatrudnienia i udaje się do innego kraju EOG lub Szwajcarii w celu poszukiwania pracy, ma prawo do transferu zasiłku dla bezrobotnych. Należy w tym celu uzyskać odpowiedni formularz (E 303).

Instytucją, która wydaje ten formularz będzie najczęściej ta sama instytucja, która decyduje o przyznaniu zasiłku i go wypłaca. Wykaz instytucji zagranicznych pomocnych w realizacji zasad koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego znajduje się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W celu dokonania transferu przyznanego zasiłku trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy państwa ostatniego zatrudnienia przez okres minimum 4 tygodni od chwili utraty pracy. Transfer zasiłku dla bezrobotnych do innego kraju może być dokonany na okres maksymalnie 3 miesięcy.

Należy pamiętać, że prawo do transferowania zasiłku dla bezrobotnych może być realizowane jedynie wówczas, kiedy migrujemy w celu poszukiwania pracy i podjęcia zatrudnienia. Nie ma natomiast możliwości transferu, gdy wyjeżdżamy w celu podjęcia studiów lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.

WARTO WIEDZIEĆ

Po przyjeździe do kraju należy zarejestrować się w ciągu 7 dni w powiatowym urzędzie pracy, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, jako osoba poszukująca pracy i podporządkować się wymogom stawianym przez ten urząd. Natomiast prawidłowo wypełniony formularz E303 trzeba złożyć we właściwym Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

WUP jest instytucją właściwą do podjęcia decyzji w sprawie zachowania zasiłku, dokonuje również przeliczenia kwoty wskazanej w formularzu E 303 na złotówki.

Natomiast realizacją decyzji wydanych przez WUP zajmują się powiatowe urzędy pracy. Powiatowe urzędy pracy wypłacają świadczenia oraz realizują inne zadania wynikające z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz