piątek, 16 października 2009

Zasiłek lub renta wypadkowa

Zasiłek lub renta wypadkowa

Renty wypadkowe przyznawane są przez instytucję tego państwa, którego ustawodawstwu podlegamy w chwili wypadku lub w czasie wykonywania pracy, w której wyniku powstała choroba zawodowa.

W krajach członkowskich EOG i Szwajcarii oraz w krajach umownych (tj. takich, z którymi Polska ma podpisaną umowę o ubezpieczeniu społecznym) świadczenia z tytułu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych są przyznawane i wypłacane przez właściwe instytucje tych państw. Zasady nabywania uprawnień i wypłaty takich świadczeń regulują wewnętrzne ustawodawstwa państw, którym podlegamy w chwili wypadku przy pracy lub w czasie wykonywania pracy, w której wyniku powstała choroba zawodowa.

Przykład

Jeżeli Polak uległ wypadkowi przy pracy w czasie zatrudnienia np. w Wielkiej Brytanii, z tytułu którego podlegał ubezpieczeniom społecznym w systemie tego państwa, instytucją właściwą do rozpatrzenia uprawnień do renty z tytułu tego wypadku jest brytyjska instytucja ubezpieczeniowa, nawet jeżeli pracownik ten mieszka w Polsce. Osoba taka może również ubiegać się w ZUS o polską rentę z tytułu niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia, jeżeli przed zatrudnieniem w Wielkiej Brytanii podlegała ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia pozarolniczej działalności na własny rachunek i spełnia warunki wymagane do tej renty. Jeśli będzie to konieczne, przy rozpatrywaniu wniosku o rentę w Polsce zostaną uwzględnione także okresy ubezpieczenia przebyte w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli mieszkamy w Polsce, wniosek o zagraniczną rentę z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej z państwa członkowskiego lub państwa umownego możemy złożyć bezpośrednio we właściwej zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej lub za pośrednictwem ZUS-u, który:
  • skompletuje taki wniosek,
  • przekaże nasz wniosek do właściwej zagranicznej instytucji państwa członkowskiego lub umownego,
  • a także na zlecenie właściwej zagranicznej instytucji państwa członkowskiego lub umownego przeprowadzi badania lekarskie i sporządzi opinię lekarską.

Opinia ta zostanie przekazana za granicę w celu wykorzystania do oceny stanu zdrowia związanego z wypadkiem przy pracy lub z chorobą zawodową.

WARTO WIEDZIEĆ

W przypadku osób, które uległy wypadkowi przy pracy lub zapadły na chorobę zawodową w czasie pracy w państwie, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o ubezpieczeniu społecznym, uprawnienia do renty są rozpatrywane zgodnie z ustawodawstwem tego państwa. Jeśli mieszkamy w Polsce, to wniosek o te świadczenia powinniśmy złożyć bezpośrednio do właściwej instytucji ubezpieczeniowej tego państwa.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma podstaw prawnych do pośredniczenia lub pomocy w uzyskaniu rent z państw, z którymi Polska nie ma podpisanych odpowiednich umów.

źródło: powroty.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz