piątek, 17 kwietnia 2009

Czas na certyfikację energetyczną budynków

W dniu 1 stycznia br. wszedł w życie obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej przede wszystkim dla nowo wybudowanych budynków. Wynikać z nich ma ilość energii niezbędna do ogrzania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia budynku, a także do podgrzania wody. W przypadku używanego budynku lub lokalu certyfikat energetyczny może być potrzebny w razie jego sprzedaży lub wynajmu. Zarówno nabywcom, jak i najemcom przyznano prawo żądania udostępnienia takiego dokumentu przed zawarciem umowy.

Od nowego roku niemal dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona - w formie odpowiedniego świadectwa - jego charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Dokument jest przygotowany w formie pisemnej i elektronicznej jednocześnie. Sposób sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, ich części oraz lokali mieszkalnych, a także wzory certyfikatów i metodologię obliczania wspomnianej charakterystyki określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. nr 201, poz. 1240).

Dotyczy nie tylko budynków

Obowiązek certyfikacji obejmie również lokale mieszkalne oraz części budynków stanowiące samodzielną całość techniczno?użytkową. Wówczas sporządzane będą osobne świadectwa charakterystyki energetycznej dla tych lokali i części budynków. W przypadku budynków ze wspólną instalacją grzewczą świadectwa sporządzane będą wyłącznie dla budynków, a w innych przypadkach także dla lokalu mieszkalnego najbardziej reprezentatywnego dla danego budynku (art. 5 ust. 5 Prawa budowlanego).

Świadectwa charakterystyki energetycznej nie będą wymagane w przypadku budynków:

  • podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  • używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej,
  • przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata,
  • niemieszkalnych służących gospodarce rolnej,
  • przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok,
  • mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
  • wolno stojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.


Oszczędzaj energię

Wdrożenie obowiązku certyfikacji energetycznej budynków i lokali nałożyła na państwa członkowskie Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która wpisuje się w politykę Wspólnoty ograniczania zużycia energii. Jej spóźnioną implementację w polskim porządku prawnym stanowi nowelizacja Prawa budowlanego uchwalona w dniu 19 września 2007 r. (Dz. U. nr 191, poz. 1373). W świetle wspomnianej dyrektywy charakterystyka energetyczna budynku oznacza wartość energii zużywanej rzeczywiście lub szacowanej do spełnienia różnych potrzeb związanych ze znormalizowanym użytkowaniem budynku, która może obejmować m.in. ogrzewanie, ciepłą wodę, chłodzenie, wentylację i oświetlenie.


Istotna treść świadectwa

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera informację techniczno-użytkową budynku, obliczeniowe zapotrzebowanie na energię oraz podział tego zapotrzebowania na roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową, końcową i pierwotną. W osobnych rubrykach znajdują się wskazania zapotrzebowania na ogrzewanie i wentylację, ciepłą wodę czy urządzenia pomocnicze łącznie z chłodzeniem pomieszczeń.

Informacje te pozwolą zainteresowanym dokonać oceny i porównania energo­oszczędności nabywanych czy najmowanych budynków bądź lokali. Okażą się również pomocne przy podjęciu właściwej decyzji, uwzględniającej również wysokość przyszłych rachunków za prąd i gaz. Podobnie rzecz się ma, choć oczywiście na znacznie większą skalę, z wyborem pralki czy lodówki. Poza ceną, marką i innymi parametrami, istotne znaczenie dla konsumentów ma również ich klasa energetyczna.


Cenne wskazówki

Certyfikaty energetyczne mają jednak służyć nie tylko potencjalnym nabywcom i najemcom budynków czy lokali. Sporo miejsca w świadectwie przeznaczono na uwagi adresowane do właścicieli (a przy okazji zarządców) dotyczące możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Zalecenia służące poprawie charakterystyki energetycznej budynku/lokalu pod względem opłacalności są odpowiednio pogrupowane na możliwe zmiany w zakresie osłony zewnętrznej budynku, w zakresie techniki instalacyjnej i źródła energii, ograniczające zapotrzebowanie na energię końcową w czasie eksploatacji budynku czy związane z korzystaniem z ciepłej wody użytkowej.


Certyfikat należy odnawiać

Maksymalny dopuszczalny termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej wynosi 10 lat. Właściciel jest zobowiązany zapewnić (zlecić) sporządzenie nowego certyfikatu po upływie terminu ważności dotychczasowego świadectwa lub wcześniej - jeżeli w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Uprawnieni do wystawiania dokumentów

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków mogą sporządzać osoby z wyższym wykształceniem (co najmniej magisterskim), które:

a) posiadają uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej, albo

b) odbyły szkolenie i złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, albo

c) ukończyły przynajmniej roczne studia podyplomowe na kierunkach: architektura, budownictwo, inżyniera środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termo­modernizacji oraz oceny energetycznej budynków

Sposób przeprowadzania i zakres programowy szkolenia oraz egzaminu, warunki i wysokość odpłatności za szkolenie i postępowanie egzaminacyjne określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2008 r. (Dz. U. nr 17, poz. 104).

źródło : Gazeta Podatkowa nr 3 (522) z dnia 08.01.2009 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz