piątek, 24 kwietnia 2009

Jak zmienić termin wypłaty wynagrodzenia?

 Jak w prawidłowy sposób wprowadzić modyfikacje, kiedy pracodawca podjął decyzję o zmianie terminu wypłacania  wynagrodzeń, jeśli termin wypłaty wynika z regulaminu pacy? Dotychczas pracownicy otrzymywali pensje w ostatnim dniu miesiąca za miesiąc bieżący, po zmianie wypłata ma następować dziesiątego dnia następnego miesiąca.

Przypadek w/w dotyczy większych firm. Obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy mają bowiem pracodawcy, zatrudniający co najmniej 20 osób (por. art. 104 § 2 K.p.). Stosownie do art. 1041 § 1 pkt 5 K.p., obowiązkowym elementem treści regulaminu pracy są postanowienia dotyczące terminu, miejsca, czasu i częstotliwości wypłaty wynagrodzenia.

Wszystkie zmiany i modyfikacje regulaminu pracy odbywają się w identycznym trybie jak jego ustanowienie. W myśl art. 1043 K.p. regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia, w którym- w sposób przyjęty u danego pracodawcy- podano go do wiadomości personelu.
Sytuacja wygląda tak samo w kwestii zmiany regulaminu – nowe modyfikacje zaczynają obowiązywać po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.

Termin zawarty tylko w regulaminie
Mało problematyczna jest sytuacja, w której termin, w którym pracownicy otrzymują pensje, zawarty i określony jest tylko i wyłącznie w regulaminie pracy. Wtedy pracodawca po prostu zmienia ten akt, jednocześnie powiadamiając o tym swój personel. W odniesieniu do regulaminu pracy nie ma zastosowania zasada, że mnie korzystne postanowienia dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia zmieniającego (odmiennie dzieje się w przypadku regulaminu wynagradzania- art. 772 § 5 K.p. oraz układu zbiorowego pracy- art. 24113 § 2 K.p.).

Termin zawarty w regulaminie i w umowie o pracę
Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy termin wypłaty wynika zarówno z regulaminu pracy, ale także z warunków umów o pracę. Wówczas zmiana regulaminu nie jest wystarczająca.

Pracodawca chcąc zmienić termin wypłaty z dotychczasowego na późniejszy, czyli tym samym wprowadzić zmiany mniej korzystne dla pracowników, nie wystarczy że zmodyfikuje regulacje wewnątrzzakładowe. W takiej sytuacji niezbędne jest zawarcie z pracownikami odpowiednich porozumień w tym zakresie lub też wręczenie im wypowiedzeń zmieniających (por. np. wyrok SN z 17 listopada 1978 r., I PRN 114/78, OSNCP 1979, Nr 6, poz. 130).

Konsultacje ze związkami zawodowymi
Należy zwrócić uwagę, że zmiana regulaminu pracy wymaga zasięgnięcia opinii zakładowej organizacji związkowej, o ile taka istnieje na terenie firmy (art. 1042 § 1 K.p.). Pominięcie tej procedury sprawia, że modyfikacje przeprowadzone przez pracodawcę nie mają mocy wiążącej (por. wyrok SN z 21 marca 2001 r., I PKN 320/00, OSNAPiUS 2002, Nr 24, poz. 599). Prawo samodzielnego ustalenia regulaminu przysługuje w sytuacji nie uzgodnienia jego treści w ustalonym przez strony terminie.

Pracodawca ma obowiązek dokonywać wypłaty wynagrodzeń co najmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie. Pensja, którą wypłaca się raz w miesiącu, powinna trafić do rąk zatrudnionych nie później niż do 10-go dnia następnego miesiąca (art. 85 § 1-2 K.p.). Termin wypłaty powinien być ściśle określony poprzez wskazanie konkretnego dnia. Nie może więc istnieć stwierdzenie, że wynagrodzenie wypłaca się np. „do 5-go dnia następnego miesiąca” czy „do końca miesiąca”.

źródło:
www.biznes-firma.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz