czwartek, 23 kwietnia 2009

Słownik pojęć dla uczestników projektu

Beneficjent
Lider i Partner Projektu (definicje w odp. pkt.)
Doradztwo (indywidualne)
Usługa udzielona Uczestnikom projektu, której celem jest rozwiązanie lub przedstawienie propozycji rozwiązania konkretnego problemu oraz opracowanie i/lub wdrożenie rozwiązań zaproponowanych przez osobę lub podmiot udzielający usługi doradczej
Europejski Fundusz Społeczny
Jeden z Funduszy Strukturalnych, który powołany został w celu wspierania wspólnotowej polityki społecznej. Finansuje on działania państw członkowskich w zakresie przeciwdziałania bezrobociu i rozwoju zasobów ludzkich. Ze środków funduszu finansowane są m.in. szkolenia, tworzenie nowych miejsc pracy, staże, stypendia, praktyki zawodowe, doradztwo i pośrednictwo zawodowe, analizy i badania rynku pracy.
Instytucja Pośrednicząca
Jednostka podlegająca Instytucji Zarządzającej, której Instytucja Zarządzająca przekazuje część uprawnień, w tym m.in. zarządzanie poszczególnymi Priorytetami, przygotowanie strategii wdrażania danego obszaru wsparcia oraz opracowanie prognozy wydatków w ramach Priorytetu. W okresie programowania 2007 - 2013 funkcję Instytucji Pośredniczących dla czterech Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pełnią Samorządy Województw.
Instytucja Zarządzająca
Instytucja wyznaczona przez państwo członkowskie, odpowiedzialna za zarządzanie programem operacyjnym. Instytucją Zarządzającą dla Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które odpowiada m.in. za zarządzanie i wdrażanie Programu, delegowanie zarządzania poszczególnymi Priorytetami do Instytucji Pośredniczących oraz przygotowanie kryteriów wyboru projektów.
Kandydat
Osoba starająca się o udział w Projekcie
Komisja Oceny Wniosków
Komisja przyznająca środki na rozwój przedsiębiorczości – organ oceniający biznes plany i kwalifikujący wnioski do otrzymania wsparcia finansowego a także wsparcia pomostowego.
Komisja Rekrutacyjna
Organ oceniający formularze rekrutacyjne i dokonujący kwalifikacji uczestników do Projektu
Koszty kwalifikowane
Koszty niezbędne dla realizacji projektu, które zostały uwzględnione w budżecie projektu i odzwierciedlają jego treść, które spełniają wymogi efektywnego zarządzania finansami, są uzasadnione i poparte stosownymi dokumentami oraz zgodne z przepisami Unii Europejskiej.
Koszty niekwalifikowane - przykłady
  • pożyczki i spłaty rat oraz odsetek,
  • wydatki poniesione na przygotowanie wniosku,
  • wydatki poniesione przed złożeniem wniosku,
  • wydatki nie odnoszące się jednoznacznie do projektu,
  • wydatki nieudokumentowane,
  • mandaty, opłaty karne i wydatki na procesy sądowe.
Koszty projektu
W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki koszty projektu przedstawiane są we wniosku o dofinansowanie oraz w biznes planie w formie harmonogramu rzeczowo-finansowego. Dodatkowo koszty te muszą mieścić się w katalogu wydatków ujętych w regulaminie wypłaty wsparcia.
Lider projektu
Lider odpowiada za zarządzanie całkowite Projektem, a poszczególni Partnerzy odpowiadają za jego realizację na swoich terenach. Współpracuje odbywa się na podstawie zapisów umowy o partnerstwie.
Mikroprzedsiębiorstwo
Przedsiębiorstwo, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniało średniorocznie mniej niż 10 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz osiągnęło roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 2 milionów euro, w którym inni przedsiębiorcy, Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego nie posiadają: • 25 % i więcej wkładów, udziałów lub akcji, • prawa do 25 % i więcej udziału w zysku, • 25 % i więcej głosów w zgromadzeniu wspólników, walnym zgromadzeniu akcjonariuszy albo walnym zgromadzeniu spółdzielni
Ocena formalna wniosku
Pierwszy etap oceny formularza rekrutacyjnego/wniosku o wsparcie finansowe.
Ocena merytoryczna wniosku
Drugi etap oceny formularza rekrutacyjnego/wniosku o wsparcie finansowe - jakości przedsięwzięcia, przy uwzględnieniu analizy najważniejszych elementów projektu. Projekt jest oceniany na tym etapie przez dwie osoby, zaś w przypadku rozbieżności oceny, projekt oceniany jest przez trzecią osobę.
Osoba pozostająca bez zatrudnienia
Osoba w wieku 15-64 lata niezatrudniona, nie wykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w tym osoba zarejestrowana we właściwym dla miejsca zamieszkania (stałego lub czasowego) powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna, o której mowa w art. 2 ust. 2 pkt a-k ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.).
Partner
Instytucja uczestnicząca w realizacji projektu, zaangażowana finansowo i merytorycznie. Partner działa na podstawie zapisów umowy o partnerstwie i posiada takie uprawnienia jak Lider projektu.
Partnerstwo w projekcie
Formalizowana współpraca, oparta na zapisach umowy o partnerstwie, pomiędzy Liderem projektu a Partnerem/Partnerami. Należy pamiętać, że partner realnie uczestniczy w realizacji projektu, zarówno finansowo, jak i merytorycznie - realizując poszczególne zadania.
PEFS
Formularz umożliwiający przygotowanie zestawienia o Uczestnikach projektu Dane muszą zawierać m.in.: imię, nazwisko, adres, wiek, płeć, wykształcenie, status na rynku pracy w momencie rozpoczęcia projektu, status na rynku pracy po zakończeniu projektu, stopień niepełnosprawności, nabyte umiejętności. Dane te są wprowadzane przez instytucję wdrażającą do Podsystemu Monitorowania Europejskiego Funduszu Społecznego (tzw. PEFS).
Podstawowe wsparcie pomostowe
Wsparcie pomostowe w okresie do 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, obejmujące finansowe wsparcie pomostowe wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż 1 000,00 PLN (wyłącznie dla osób, które rozpoczęły działalność w ramach danego projektu)
Pomoc publiczna
Pomoc udzielana podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą przez państwo lub ze środków publicznych, która narusza konkurencyjność w obrębie Wspólnoty. Zdecydowana większość instrumentów dofinansowanych ze środków EFS, nie stanowi pomocy publicznej, skierowana jest bowiem do osób fizycznych. Niektóre jednak elementy przewidywanego wsparcia, związane z subsydiowaniem zatrudnienia, szkoleniem kadr przedsiębiorstw czy wsparciem udzielanym na zakładanie nowych przedsiębiorstw, muszą być ocenione pod względem przestrzegania reguł dotyczących pomocy publicznej.
Pracownik w gorszym położeniu
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) NR 68/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy szkoleniowej – „pracownik w gorszym położeniu” oznacza: • każdą młodą osobę poniżej 25 roku życia, która nie uzyskała wcześniej swego pierwszego regularnie opłacanego zatrudnienia, • każdą osobę o poważnym stopniu niezdolności, będącej wynikiem fizycznego, psychicznego lub psychologicznego uchybienia, która jest już w stanie wejść na rynek pracy, • każdego pracownika-migranta, który przenosi się lub przenosił wewnątrz Wspólnoty lub stał się rezydentem Wspólnoty, aby podjąć pracę, a który potrzebuje szkolenia zawodowego i/lub szkolenia językowego, • każdą osobę, chcącą ponownie zacząć życie zawodowe po co najmniej trzyletniej przerwie, w szczególności każdą osobę, która porzuciła pracę na skutek trudności z pogodzeniem życia zawodowego z życiem rodzinnym, przez pierwszych sześć miesięcy po rekrutacji, • każdą osobę po ukończeniu 45 roku życia, która nie zdobyła wykształcenia średniego lub równorzędnego, • każdą osobę niezatrudnioną przez długi okres czasu, to jest każdą osobę, która pozostawała bez zatrudnienia przez 12 kolejnych miesięcy, przez pierwszych sześć miesięcy po rekrutacji.
Priorytet
Priorytet VI Rynek pacy otwarty dla wszystkich
Program
Oznacza Program Operacyjny Kapitał Ludzki zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej z dnia 28 września 2007r.
Projekt
Przedsięwzięcie realizowane przez Beneficjenta na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej z instytucją Pośredniczącą której rolę pełni Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, obejmujące formy wsparcia określone dla Działania 6.2 związane ze wsparciem dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą
Przedłużone wsparcie pomostowe
Wsparcie pomostowe udzielane po zakończeniu podstawowego wsparcia pomostowego w okresie do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, obejmujące finansowe wsparcie pomostowe wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej 1 000,00 PLN (wyłącznie dla osób, które rozpoczęły działalność w ramach danego projektu)
Rozpoczęcie działalności gospodarczej
Na potrzeby niniejszego dokumentu jest to dzień zgłoszenia mikroprzedsiębiorstwa, jako płatnika składek, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Uczestnik projektu
Osoba fizyczna biorąca udział w projekcie realizowanym przez Beneficjenta, spełniająca warunki określone dla grupy docelowej Działania 6.2 w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 z dnia 13 marca 2008 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz