piątek, 17 kwietnia 2009

Nowy projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, przedłożony przez ministra infrastruktury (druk numer 321, www.sejm.gov.pl).

Cel nowej ustawy

Nowe założenia do programu remontów i termomodernizacji zostały opracowane w celu poprawy stanu technicznego istniejących starych zasobów mieszkaniowych. Po dokładnym zbadaniu stanów technicznych budynków znajdujących się w starych zasobach mieszkaniowych stwierdzono, że wiele z nich wymaga natychmiastowej modernizacji, a część wyburzenia. Pomoc w zakresie termomodernizacji i remontów pozwoli utrzymać część zagrożonej, częściowo zabytkowej części zasobu mieszkaniowego, w tym również zasobów prywatnych, gdzie najemcy użytkujący lokale mieszkalne płacili obniżony czynsz.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 i 3 projektu GospNierU jako przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostały zakwalifikowane działania mające na celu:

  • -ulepszenie - zmniejszenie, zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania;
  • -ulepszenie - zmniejszenie, strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki, do których dostarczana jest energia, spełniają wymogi w zakresie oszczędności energii;
  • -wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w wyniku likwidacji lokalnego źródła ciepła, co powoduje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków;
  • -całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Przedsięwzięcia remontowe

Do przedsięwzięć remontowych w budynkach wielorodzinnych zakwalifikowano:

  • -remont budynków wielorodzinnych;
  • -wymiana okien lub remont balkonów;
  • -ulepszenie - przebudowa;
  • -wyposażenie budynków w instalacje i urządzenia wymagane dla oddawanych do użytkowania budynków.

Premia termomodernizacyjna

Projekt przewiduje, że inwestorowi przysługuje premia zwana premią termomodernizacyjną za spłatę kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, jeżeli w jego wyniku nastąpi:

  • -zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię:

a) w budynkach, gdzie modernizowany jest jedynie system grzewczy - co najmniej o 10%,

b) w budynkach, w których po 1984 r. przeprowadzono modernizację systemu grzewczego - co najmniej o 15%,

c) w pozostałych budynkach - co najmniej o 25%;

  • -zmniejszenie rocznych strat energii - co najmniej o 25%;
  • -zmniejszenie kosztów rocznego pozyskiwania ciepła - co najmniej o 20%;
  • -zmiana źródła energii na źródła odnawialne lub zastosowane wysokosprawnej kogeneracji.

Kredyt zaciągnięty na przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie może zostać przeznaczony na sfinansowanie prac, na które zaciągnięto już inny kredyt i do tego kredytu została już przyznana premia termomodernizacyjna lub remontowa lub uzyskano środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej.

Premia termomodernizacyjna została określona na 20% wykorzystanej kwoty kredytu, przy czym nie może być ona wyższa niż 16% kosztów poniesionych na realizację tego przedsięwzięcia oraz dwukrotności przewidzianych rocznych oszczędności kosztów energii.

Premia remontowa

Przedmiotem przedsięwzięcia może być wyłącznie stary budynek wielorodzinny, oddany do użytkowania przed 14.8.1961 r.

Budynkiem wielorodzinnym, według ustawy, jest budynek mieszkalny obejmujący więcej niż dwa lokale mieszkalne

PRZYKŁAD

Budynek wielolokalowy obejmujący 28 lokali mieszkalnych i 1 lokal użytkowy wybudowany i oddany do użytkowania w kwietniu 1961 r.

Blok mieszkalny obejmujący 1000 lokali mieszkalnych 4 lokale użytkowe, wybudowany i oddany do użytkowania w 1960 r.

Pozwolenie na użytkowanie

Z uwagi na duży upływ czasu od 1961 r. większość budynków może nie mieć pełnej dokumentacji, a co za tym idzie - nie posiadać pozwolenia na użytkowanie wydanego przez uprawniony organ. Projekt wychodzi takim sytuacjom na przeciw i przewiduje, że sam fakt oddania do użytkowania może zostać potwierdzony każdym dokumentem wskazującym na faktyczne korzystanie z budynku lub uprawdopodobnienie użytkowania budynku przed 14.8.1961 r. poprzez złożenie pisemnego oświadczenia w tym przedmiocie.

O przyznanie premii może ubiegać się również:

  • -inwestor;
  • -wspólnota mieszkaniowa z większościowym udziałem osób fizycznych;
  • -spółdzielnia mieszkaniowa;
  • -towarzystwo budownictwa społecznego, tj. TBS,

jeżeli w wyniku realizacji przedsięwzięcia nastąpi:

  • -zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku, a potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej zmniejszą się o co najmniej 10%;
  • -wskaźnik kosztu jest nie niższy niż 0,15 i nie wyższy niż 0,70.

Natomiast jeżeli wskaźnik przekracza 0,3, to warunkiem uzyskania premii jest zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię o co najmniej 25%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz