piątek, 17 kwietnia 2009

Świadectwo energetyczne dla każdej nowo wybudowanej nieruchomości

1 stycznia 2009 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowalne (Dz. U. z 2007 roku, Nr 191, poz. 1373). Wprowadza ona obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla nowo wybudowanych obiektów, jak również nieruchomości już użytkowanych, które są przedmiotem najmu lub sprzedaży.

Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązała Polskę do wprowadzenia przepisów niezbędnych do jej wykonania na terytorium RP do dnia 1 stycznia 2009 r. Transpozycji dokonano ustawą z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1373). Nowe przepisy obowiązują od dnia 1 stycznia 2009 roku.

Aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu należy m.in. przedstawić świadectwo energetyczne. Wymóg ten dotyczy wszystkich nowowybudowanych nieruchomości, zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy - Prawo budowlane inwestor jest obowiązany dołączyć je do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie wraz z innymi wymaganymi dokumentami.

Natomiast dla budynków znajdujących się w użytkowaniu świadectwo sporządza się jedynie, gdy są przedmiotem obrotu, tj. zbycia lub wynajmu. Zgodnie z art. 63a ust. 1 i 2 powinno być ono udostępnione nabywcy lub najemcy, o ile jest wymagane przepisami ustawy. Nie przewidziano jednak w takim przypadku sankcji karnej, gdy brak świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową.

Notariusz, przed którym dokonywana jest transakcja przeniesienia własności nie bada czy nieruchomość posiada świadectwo energetyczne, jego brak nie ma wpływu na ważność umowy.

Dokument ten nie jest wymagany w przypadku zabytków i innych budynków, do których stosuje się przepisy o ochronie zabytków, miejsc kultu i używanych do działalności religijnej, przeznaczonych do użytkowania na czas nie dłuższy niż dwa lata, mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania na czas nie dłuższy niż 4 miesiące w roku, niemieszkalnych służących gospodarce rolnej przemysłowych i gospodarczych, które mają zapotrzebowanie na energię nie większą niż 50 kWh/m2/rok i wolnostojących o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m2.

Jeżeli budynek ma wspólną instalację grzewczą świadectwo energetyczne sporządza się wyłącznie dla tego obiektu.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat, o ile nie przeprowadzono w tym czasie robót budowlanych, w wyniku których zmianie uległaby charakterystyka energetyczna budynku. W przeciwnym razie zachodzi konieczność sporządzenia nowego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz