poniedziałek, 4 maja 2009

Biznes Plan

Biznes Plan to dokument, który:

  • Przedstawia obecną sytuację przedsiębiorstwa, a także częściowo jego osiągnięcia w przeszłości, ale przede wszystkim koncentruje się na jego planach w przyszłości.
  • Przedstawia mocne, jak i słabe strony przedsiębiorstwa i jego planów na przyszłość, ale przekonuje, iż dana inwestycja jest wiarygodna i opłacalna.
  • Przedstawia przedsiębiorstwo w sposób dostosowany do oczekiwań adresata (inwestora private equity, banku, inwestora strategicznego, agencji rządowej lub pozarządowej zajmującej się przyznawaniem kredytów i dotacji, zarządu przedsiębiorstwa, jednostki nadrzędnej w grupie kapitałowej itp.).
  • Przedstawia projekt inwestycyjny przy wykorzystaniu przejrzystych i logicznych projekcji finansowych.

Praca nad biznes planem

Biznes plan to dokument, który powinien odzwierciedlać zamierzenia przedsiębiorstwa (lub przedsiębiorcy) i w tym sensie wyłącznymi autorami tego dokumentu powinni być zarządzający przedsiębiorstwem. Rola doradcy polega na krytycznej analizie założeń, wsparciu w zakresie przedstawienia aspektów finansowych, dyskusji na temat zmian i braków w zakresie merytorycznym i formalnym. Doradca wykorzystuje swoje doświadczenia i znajomość oczekiwań inwestorów, aby przetworzyć informacje dostarczone mu przez przedsiębiorcę w celu przygotowania wiarygodnego dokumentu.

Model finansowy jako część biznes planu

Jedną z najważniejszych części biznes planu jest model finansowy, który zawiera zarówno informacje dotyczące kształtowania się pozycji finansowych w przeszłości, prognozy finansowe i inne zestawiania finansowe wymagane w danej sytuacji. Pełny model finansowy zawsze powinien być załączony do biznes planu. Informacje zawarte w modelu powinny zawsze być przedstawione (najczęściej w sposób skondensowany) w biznes planie.

Dynamiczny charakter biznes planu

W krótkiej perspektywie, biznes plan zazwyczaj będzie wymagać wprowadzania zmian w związku z negocjacjami prowadzonymi z inwestorem (np. zmiany w zakresie wielkości czy etapach pozyskania finansowania) czy bankiem (np. zmiany w wielkości rat kapitałowych czy wielkości odsetek). Najczęściej, zmiana jednej pozycji pociąga za sobą zmianę dużej części modelu finansowego , co z kolei wymaga dokonania koniecznych zmian w zakresie informacji finansowych i poza finansowych w biznes planie.

Biznes plan, podobnie jak model, nie może mieć charakteru statycznego w dłuższej perspektywie - to jest dokument, który powinien być ciągle modyfikowany w zależności od uzyskania aktualnych czy szczegółowych informacji. Biznes plan i zawarte w nim projekcje powinny odzwierciedlać dynamiczną naturę przedsiębiorcy i być wyrazem jego nowych doświadczeń.

Ze względu na wyżej opisane kwestie zalecamy drukowanie tylko tylu kopii biznes planu, ile jest w danym momencie potrzebne oraz bieżące aktualizowanie dokumentu. Przyjmujemy zlecenia uaktualniania i modyfikacji biznes planów przygotowanych przez inne firmy.

Różni adresaci biznes planu

Charakter biznes planu będzie się zmieniał z zależności od adresatów, którzy mają odmienne oczekiwania wobec tego dokumentu. Przykładowo, bank będzie przywiązywał dużą wagę do formy zestawień finansowych (całkowita zgodność z obowiązującymi przepisami podatkowymi/finansowymi), natomiast dla inwestora private equity będzie ważniejsze logiczne odzwierciedlenie rzeczywistości gospodarczej. Dlatego zalecamy przedkładać danemu adresatowi biznes plan specjalnie dla niego przygotowany.

Specyficznym typem biznes planu są tzw. plany przedsięwzięcia przygotowane w procesie starań o dofinansowanie w ramach funduszy strukturalnych oferowanych przy współudziale UE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz