poniedziałek, 4 maja 2009

Faktoring odwrotny to usługa finansowa polegająca na

zarządzaniu zobowiązaniami i płatnościami klienta (odbiorcy towarów) z możliwością finansowania jego dostawców, w oparciu o nabyte wierzytelności. Finansowanie dostawcy nie wymaga badania jego kondycji finansowej, a klient może również sam skorzystać z dodatkowego finansowania po terminie płatności wierzytelności. rodzaje faktoringu odwrotnego:

Faktoring odwrotny dyskontowy - Bank dyskontuje wierzytelności dostawców w umówionym z nimi terminie przed terminem ich płatności. Spłata długu przez klienta (dłużnika) odbywa się w terminie płatności wierzytelności.

Faktoring odwrotny wymagalnościowy - Bank spłaca wierzytelność dostawcy w terminie płatności wskazanym przez klienta.Spłata długu przez klienta (dłużnika) odbywa się w ustalonym w umowie dodatkowym okresie finansowania.

W zależności od zastosowanego rozwiązania, klient może uzyskać dłuższe terminy płatności od swoich dostawców dzięki wskazaniu źródła finansowania lub też rabaty z tytułu wcześniejszych płatności do dostawców.

Faktoring odwrotny daje przedsiębiorstwom możliwość:
- uzyskania dłuższych terminów płatności od swoich dostawców,
- uzyskania/realizacji upustów i rabatów od dostawców z tytułu wcześniejszej/terminowej spłaty wierzytelności,
- uzyskania dodatkowego finansowania po terminie wymagalności wierzytelności bez konieczności zmiany relacji handlowych z dostawcami.

Faktoring umożliwia klientom zacieśnienie oraz poprawę relacji handlowych z dostawcami. Zapewnia elastyczne finansowanie, ponieważ to klient wybiera, w jakim czasie chce sfinansować powstałe wierzytelności.

Faktoring odwrotny to także szereg korzyści dla dostawców - Bank przejmuje na siebie ryzyko braku spłaty wierzytelności przez klienta i zapewnia terminowe uregulowanie należności, co wpływa na poprawę płynności finansowej. Zapewnia także dostęp do finansowania bez konieczności badania zdolności kredytowej dostawcy.

W ofercie Banku Millennium, oprócz faktoringu odwrotnego, znajduje się: faktoring standardowy, linia dyskontowa wierzytelności, faktoring samorządowy, Mille-Link oraz faktoring pełny z ubezpieczeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz