piątek, 29 maja 2009

System podatkowy

System podatkowy danego kraju

- tworzy ogół podatków pobieranych w danym państwie, powinien on tworzyć spójną całość, pod względem prawnym i ekonomicznym.

Systemy podatkowe tworzone są pod wpływem założeń politycznoustrojowych danego państwa oraz panujących w nim poglądów.

Historycznie ukształtowały się dwie typowe koncepcje systemu podatkowego.

  1. Jedna z nich związana jest z powstaniem liberalizmu ekonomicznego i była reakcją przeciw lekceważeniu przez państwo praw i interesów jednostki, przeciwko nadużyciom fiskalnym epoki merkantylizmu. Katalog zasad podatkowych charakterystycznych dla tej koncepcji co dzisiaj aktualnych sformułował w XVIII w Adam Smith. Postulował on, by podatki b był dla wszystkich równe, pewne dla pewne dla podatników, dogodne dla nich i tanie w poborze.

  2. Według drugiej koncepcji system podatkowy powinien uwzględnić dnie tylko interes podatnika, lecz także interes publiczny i możliwości interwencyjnego oddziaływania przez państwo na gospodarkę. Koncepcja ta głosi, iż w systemie podatkowym powinno dojść do kompromisu między interesem Skarbu Państwa a interesem gospodarki, a w konsekwencji, że podatek nie może być neutralny wobec gospodarki, ale powinien stwarzać możliwości oddziaływania na nią. Dlatego też system podatkowy według tej koncepcji powinien być tak skonstruowany, by podatki były wydajne, pewne dla Skarbu, elastyczne ze względu na przebieg cyklu koniunkturalnego. Podatek powinien także jak najmniej szkodzić gospodarce, o ile możności nie wyczerpywać zdolności podatkowej podatników, a także być tani, pewny i dogodny dla opodatkowanych. Ponadto system podatkowy powinien urzeczywistniać sprawiedliwość podatkową przejawiającą się w powszechności opodatkowania, nieuznawaniu przywilejów osobistych i grupowych i równości podatkowej, wymagającej od wszystkich równomiernej ofiary na cele publiczne.

Cechą charakterystyczną systemu podatkowego każdego państwa jest znaczna liczba zarówno podatków państwowych, jak i komunalnych. Głoszone niekiedy koncepcje tak zwanego podatku jedynego pozostają, jak dotychczas, w sferze postulatów. Od kiedy istnieją systemu podatkowe, podatnicy domagają się ich reformy, znalezienia idealnego systemu podatkowego. Postulaty zmian systemu podatkowego są także istotnym elementem programu każdej partii politycznej w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu. Jednakże działania w tym zakresie okazują się w praktyce mało efektywne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz