wtorek, 12 maja 2009

Informacja o spółkach w internecie!

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości dostępna jest wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS. Dzięki niej można uzyskać podstawowe dane m.in. o spółkach handlowych, bez potrzeby uzyskiwania odpisu z KRS. Co istotne, od niedawna zawiera ona również informacje o upadłości podmiotów.

Na naszej stronie wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS znajduje się w -

GODNE POLECENIA

Zasoby wyszukiwarki

Centralna Informacja Krajowego Reje­stru Sądowego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl, zakładka Rejestry i ewidencje -> Krajowy Rejestr Sadowy -> Wyszukiwarka podmiotów w KRS) od początku 2007 r. bezpłatnie udostępnia podstawowe informacje o podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców i do rejestru stowarzyszeń (…). Wynika tak z art. 4 ust. 4a ustawy o KRS. W pierwszym z wymienionych rejestrów wpisywane są w szczególności spółki handlowe, spółdzielnie czy przedsiębiorstwa państwowe, w drugim zaś m.in. stowarzyszenia, fundacje, związki zawodowe itd.


Jakie dane można uzyskać za pomocą wyszukiwarki?
  • numery KRS, NIP, REGON,
  • rejestr (przedsiębiorców czy stowarzyszeń), do którego wpisany jest dany podmiot,
  • aktualną nazwę i formę prawną,
  • dane adresowe (województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica, nr domu/lokalu, kod pocztowy i poczta),
  • datę wpisu do (wykreślenia z) rejestru przedsiębiorców,
  • datę wpisu do (wykreślenia z) rejestru stowarzyszeń,
  • status organizacji pożytku publicznego i datę jego przyznania,
  • nazwę organu reprezentacji,
  • sposób reprezentacji,
  • datę zawieszenia/wznowienia działalności,
  • informacje o upadłości (patrz ramka),
  • dane „członków reprezentacji”, w tym nazwisko (nazwę), imiona oraz funkcja (chodzi tu np. o wspólników spółki jawnej uprawnionych do jej reprezentacji czy członków zarządu spółki z o.o.).

Co nowego?

Od 31 marca br., na podsta­wie obowiązującego art. 4 ust. 4b ustawy o KRS, Centralna Informacja KRS bezpłatnie udostępnia listę podmiotów, wobec których w dziale 6 rejestru przedsiębiorców wpisano informację o ogłoszeniu upadłości.

Można zatem bezpłatnie i w prosty sposób uzyskać informacje, czy dany podmiot jest w upadłości. Co istotne, w wyszukiwarce można odnaleźć tylko przedsiębiorców wpisanych do KRS.

Informacje o upadłości udostępniane w wyszukiwarce to:
  • określenie sądu, który ogłosił upadłość,
  • sygnatura sprawy,
  • data wydania orzeczenia o ogłoszeniu upadłości,
  • określenie sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego,
  • data oraz sposób zakończenia postępowania upadłościowego.

Wyszukiwarka podmiotów w upadłości dostępna jest pod adresem: http://krs.cors.gov.pl/Upadlosci.aspx. Do jej uruchomienia wystarczy podać numer KRS i wówczas otrzyma się informację tylko o jednym podmiocie. W przypadku podania nazwy i/lub województwa i/lub powiatu, wyświetli się lista podmiotów spełniających podane kryteria. Nazwę województwa i powiatu należy wpisać w dokładnym brzmieniu urzędowym.

WAŻNE!
Informacje o upadłości są udostępniane również w ramach pełnego rejestru. Zatem przeszukując zasoby wyszukiwarki „całego rejestru” w celu uzyskania danych np. o spółce - kontrahencie, automatycznie wyświetlą się „informacje o upadłości”, o ile toczy (zakończyło) się postępowanie upadłościowe wobec danego podmiotu. W przeciwnym razie pola te będą puste.

Zmiany dotyczące powiększenia zasobów internetowej wyszukiwarki podmiotów w KRS należy ocenić pozytywnie. Ogłoszenie upadłości jest bowiem zdarzeniem mającym decydujący wpływ na losy upadłego, dlatego też informacja ta dla jego kontrahentów jest niezbędna.

Plusy i minusy wyszukiwarki Plusy i minusy odpisu z KRS
+ Dzięki wyszukiwarce bez wychodzenia z biura czy domu szybko i bezpłatnie można sprawdzić istotne informacje o podmiocie wpisanym do KRS. Dowiedzieć się można m.in. kto jest uprawniony do podpisywania umów za spółkę. W wyszukiwarce można znaleźć bowiem sposób reprezentacji i osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu. - Opłata za odpis wynosi 30 zł (aktualny) albo 60 zł (pełny). W celu jego uzyskania należy złożyć wniosek o wydanie odpisu osobiście w oddziale CI KRS bądź korespondencyjnie do centrali CI KRS. Wniosek można złożyć również w postaci elektronicznej, musi być on jednak opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Można też skorzystać z oferty podmiotów świadczących usługi uzyskiwania i dostarczania odpisów z KRS.
- Wyszukiwarka zawiera jedynie podstawowe dane z KRS. Dlatego też przy jej pomocy nie uzyska się informacji np. o ustanowionej prokurze i osobie prokurenta. + Odpis pełny zawiera treść wszystkich wpisów w rejestrze pod danym numerem KRS, dokonanych od chwili pierwszego wpisu, z wyjątkiem wpisów niepodlegających ujawnieniu. Odpis aktualny zawiera aktualną treść wpisów w rejestrze pod danym numerem KRS.
- Należy liczyć się z tym, iż wydruk z informacjami podanymi przez wyszukiwarkę nie zastąpi dokumentu, jakim jest odpis, wyciąg czy zaświadczenie. Wydruk treści uzyskanej za pomocą wyszukiwarki nie ma bowiem mocy dokumentu urzędowego. + Każdy odpis, wyciąg czy zaświadczenie uzyskane z CI KRS ma moc dokumentu urzędowego. Są one bowiem podpisane przez upoważnionego pracownika i opatrzone pieczęcią urzędową. Dokumenty wydawane przez CI KRS złożone w postępowaniu sądowym czy urzędowym stanowią dowód tego, co wynika z ich treści. Nie dotyczy to odpisów uzyskanych drogą elektroniczną.
- Dane w wyszukiwarce aktualizowane są tylko raz w tygodniu, w poniedziałek. W prawym, dolnym rogu strony internetowej wyszukiwarki widnieje informacja, na jaki dzień dane są aktualne. + Odpis poświadcza stan na chwilę wydania. Zawarta jest w nim informacja o dacie i czasie stanu rejestru, według którego został wydany. Biorąc pod uwagę fakt, że w oddziałach CI KRS odpis można uzyskać od ręki, to w ten sposób otrzyma się najbardziej aktualne i pełne informacje o wpisach do KRS.


Podstawa prawna:
  • ustawa z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19.12.2006 r. w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowych zasad udzielania informacji z Rejestru i udostępniania kopii dokumentów z katalogu (Dz. U. nr 247, poz. 1811 ze zm.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz