wtorek, 12 maja 2009

Długa choroba pracownika.

Czy można z nim rozwiązać umowę?

Bardzo rzadko, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, w których pracownik długo choruje i tym samym pracodawca nie ma z takiego pracownika żadnego pożytku. Istnieją przepisy pozwalające pracodawcy rozwiązać umowę z takim pracownikiem bez wypowiedzenia.

Taka możliwość istnieje, jeżeli wskutek choroby niezdolność do pracy trwa:
  1. dłużej niż 3 miesiące, lecz tylko wtedy, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową (art. 53 § 1 pkt 1 kp).
W momencie, gdy pracownik, który wykorzystał cały okres zasiłkowy wraca do pracy, obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie go na badania lekarskie.

Jeżeli pracownik będzie zdolny do pracy i pokaże zaświadczenie lekarskie to pracodawca jest zmuszony do dopuszczenia pracownika na dotychczasowe stanowisko pracy.

W momencie, gdy takiego zaświadczenia nie przedstawi, wówczas pracodawca może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie artykułu 53 kodeksu pracy.

Takiej możliwości nie będzie miał tylko wtedy, gdy pracownik będzie starał się o uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz